Oto dziesięć prostych sposobów na oszczędzanie gazu w domach.
Gaz w kuchni
Przygotowywanie posiłków, gotowanie wody
Wielu z nas „przerzuca” się na tradycyjny czajnik z gwizdkiem (na gaz). Dlaczego? Gaz jest tańszy niż prąd, gwizdek daje nam szybko znać, że woda jest gotowa do użytku. Pamiętajmy przy tym, by nie gotować jej za dużo, ale tyle – ile potrzebujemy (np. na 1 kubek herbaty). Utrzymujmy czajnik w czystości – kamień wydłuża czas gotowania wody.
Kolejna zasada oszczędzania gazu w kuchni dotyczy gotowania i pieczenia. Używajmy garnków ze stali szlachetnej (potrawy szybciej się gotują). Jeśli takich nie mamy – warto dostosować powierzchnię dna naczynia (garnka, patelni) do płomienia na palniku. Im większa powierzchnia naczynia jest regularnie nagrzewana – tym proces gotowania szybszy. Gotowanie na parze uskuteczniajmy w naczyniach piętrowych.
Pieczmy np. dwie potrawy jednocześnie (na dwóch piętrach piekarnika). Pod koniec pieczenia zgaśmy gaz – odpowiednia temperatura zostanie zachowana przez pewien czas.
Gaz w łazience
Stan piecyka
Zawsze warto wymienić stary piecyk na nowy – bardziej energooszczędny. Zarówno starsze, jak i nowsze modele należy zachowywać w odpowiednim stanie (czystości) – są wówczas bezpieczniejsze i zużywają mniej gazu.
Prysznic zamiast kąpieli
Szybki prysznic jest skuteczny, zdrowszy i tańszy niż kąpiel. Temperatura nie powinna przekraczać ok. 38 stopni, a strumień wody nie musi być duży. Jeśli lubimy prysznic z dużą ilością wody – zainwestujmy w zakup odpowiedniej końcówki – tzw. deszczownicy, lepiej od tradycyjnych „rozpraszającej” wodę.
Gaz a ciepło w domu
Jeśli dysponujemy starym modelem pieca – zmieńmy go na nowy.
To spory wydatek, ale szybko się zwróci. Nowe piece są „inteligentne” – dzięki nim łatwiej zoptymalizujemy zużywanie gazu względem realnych potrzeb. W ten sposób można oszczędzić nawet 20 – 30 proc. gazu.
Utrzymujmy stałą temperaturę w domu – nie przegrzewajmy pomieszczeń
Tropiki w domu są nie tylko drogie, ale niezdrowe – starajmy się utrzymywać w miarę stałą temperaturę. Zbyt duże „skoki” temperatur (czyli np. całkowite wyłączanie ogrzewania gazowego na noc) są nieracjonalne – system, by odzyskać sprawność grzewczą, zużyje więcej energii, niż gdyby działał na bazowym poziomie, nawet przez całą noc.
Nie zasłaniajmy grzejników
Nawet najlepszej klasy grzejnik nie będzie mógł się „wykazać”, jeśli zasłonimy go np. grubymi zasłonami. Jeśli grzejnik w klasycznym kształcie nie odpowiada naszemu poczuciu estetyki – zainwestujmy w grzejniki dizajnerskie. Są nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również efektywnie funkcjonują – ogrzewają całą swoją powierzchnią. Każdy grzejnik, aby mógł sprawnie pracować, musi być zachowany w odpowiednim stanie technicznym – należy poddawać je przeglądom, odkamienianiu i czyszczeniu.
Ocieplmy ściany domu (również budynku wielorodzinnego)
Im lepiej ocieplone ściany budynku, tym strata ciepła w pomieszczeniach mniejsza – a w związku z tym mniejsze zużycie gazu i niższe rachunki. Takie inwestycje cieszą się zainteresowaniem nie tylko właścicieli domów prywatnych, ale również wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.
Wymiana/uszczelnienie okien
Przez nieszczelne okna ucieka sporo ciepła, dlatego zadbajmy o odpowiednią izolację – wystarczy zakup niedrogich uszczelek. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak wymiana okien na nowoczesne – szczelne. Ta inwestycja szybko się zwróci – przez nieszczelne okna może uciec nawet 25 proc. ciepła! Jeśli preferujemy okna drewniane – pamiętajmy o należytej konserwacji, mają bowiem tendencję do wypaczania.
Stan infrastruktury gazowej a oszczędzanie
Nawet, jeśli dokonaliśmy zmiany elementów systemu – kotła, piecyków, instalacji gazowej – oszczędzimy tylko wtedy, gdy nie zaniedbamy koniecznych czynności, takich jak przeglądy techniczne, utrzymanie urządzeń w czystości. Niesprawne urządzania „gazowe” są nie tylko mniej efektywne, ale również niebezpieczne.
Inne sposoby na niższe rachunki za gaz
Szukajmy lepszych ofert rynkowych – atrakcyjniejszych cen gazu. Dobrym sposobem mogą być grupowe aukcje gazu.