Unia Europejska

500+ w energetyce

Opublikował Krzysztof Zachwyc w dniu 1 października 2021 500+ w energetyce

Bardzo wiele uwagi poświęca się obecnie sprawie drastycznych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu.

W przypadku energii elektrycznej wraca narracja z 2018 roku, gdzie w ciągu kilku miesięcy ceny energii wzrosły o ponad 60%. Podobnie jak dziś, za winnych tej sytuacji wskazano prawa do emisji CO2 i rosnące ceny węgla. Wówczas pojawiły się też podejrzenia o manipulacje cen energii przez spółki skarbu państwa, głównie PGE, do dziś sprawy bez ostatecznych rozstrzygnięć.

Przedsiębiorcy pamiętają zapewne interwencje ówczesnego ministra energii Pana Tchórzewskiego, który odważnie mówił o manipulacjach cenami uprawnień i o interwencji w tej sprawie w Brukseli.
Skończyło się na „ustawie prądowej” z grudnia 2018 roku, która „zamroziła” ceny energii na poziomie z czerwca 2018 roku w kontraktach na rok 2019. Jaką cenę przedsiębiorcy zapłacili za tę ustawę wiedzą szczególnie ci, którzy w lutym i marcu 2019 roku dostali wypowiedzenia kontraktów i wpadli w stawki rezerwowe (2 razy wyższe od cen kontraktowych).

Dziś ceny energii elektrycznej z końca 2018 roku każdy przyjąłby z wdzięcznością i przysłowiowym pocałowaniem ręki.

W międzyczasie ceny praw do emisji CO2 wzrosły prawie 3 – krotnie, co wg analityków miało nastąpić w roku 2030…

Rok 2020 z powodu pandemii okazał się być krótką przerwą w długoterminowym trendzie wzrostów cen dla energetyki opartej na paliwach kopalnych. Uzgodnione cele klimatyczne dla Unii Europejskiej są bardzo ambitne i z pewnością okażą się kosztowne dla tych gospodarek.

500+ ceną standardową

Każdego dnia otrzymujemy telefony od właścicieli firm, którzy nie mogą uwierzyć w oferty, jakie otrzymują na rok 2022 i kolejne lata.

W piątek 24 września 2021 roku zmienność kursu CO2 wynosiła od 59,92 do 64,16 euro/tonę.
Nie dziwi więc fakt, że część spółek obrotu zawiesiło ofertowanie w tym dniu, część narzuciło sporą marżę by zabezpieczyć ryzyko ofertowania.

Należy dziś przyjąć, że średnia cena rynkowa dla taryf C1x ,C2x będzie wynosiła 500+ z możliwością drobnych korekt +/- 20 PLN/MWh

Koszty dystrybucji też rosną za sprawą wprowadzonej w tym roku opłaty mocowej i zapowiadanych podwyżek opłaty OZE.

Sprawia to, że coraz większa ilość przedsiębiorców szuka oszczędności we własnych źródłach wytwórczych, takich jak fotowoltaika, mikrokogeneracja, wiatraki, a duże firmy coraz częściej sprawdzają wariant CPPA.

Sprawdź opłacalność tego rozwiązania

Inną, ważną opcją, której warto się przyjrzeć jest efektywność energetyczna, czyli sprawdzenie gdzie „ucieka” energia w naszej firmie.
Jest kilka prostych i sprawdzonych metod, zaczynając od wymiany oświetlenia, kończąc na sprawdzeniu energochłonności procesów i zlokalizowaniu „złodziei energii”. To, jak pokazuje praktyka, przynosi pożądane oszczędności firmie.

Masz pytania ?

Reasumując, Przedsiębiorco im wcześniej pogodzisz się z globalnymi trendami, które zostały już nakreślone i obecnie są konsekwentnie wdrażane, tym szybciej przejdziesz do działania aby niwelować koszty transformacji energetycznej, która właśnie się dokonuje w całej Europie.
W Europie, bo warto wiedzieć, że podobne wyzwania mają wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, które z uwagi na różny stopień udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, różnie reagują na dynamiczne zmiany w branży.

Z pewnością będą uruchamiane projekty wsparcia dla odbiorców wrażliwych – takie działania zapowiedziały Hiszpania i Francja oraz Grecja. W Brukseli również planuje się budżet osłonowy dla krajów, które szczególnie silnie odczują skutki polityki klimatycznej. Na szczegóły tych projektów trzeba jeszcze poczekać.

Tymczasem warto podjąć wszelkie możliwe działania optymalizacyjne, bo ….. tanio już było.

Przyglądając się rynkowi terminowemu na giełdach hurtowych energii następne 2/3 lata upłyną w klimacie 500+ dla cen prądu.

Na platformie ogarniamprad mamy jeszcze trochę energii tańszej od ceny standardowej 🙂

Sprawdź aktualne ceny

Krzysztof Zachwyc

T  530 492 106
E  krzysztof.zachwyc@ogarniamprad.pl

null

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Super oferta na prąd - cena poniżej 900 PLN/MWh !
This is default text for notification bar