Unia Europejska

Żarówki energooszczędne – co warto o nich wiedzieć? 1..2..3.. akcja!

Opublikował Ogarniamprad w dniu 2 marca 2017 Żarówki energooszczędne – co warto o nich wiedzieć? 1..2..3.. akcja!

Jedną z bardziej spektakularnych zmian, jakie wprowadzono w ramach realizacji tej strategii było zastąpienie „starych” żarówek nowymi, które pobierają znacznie mniej energii elektrycznej. Z jednej strony bezdyskusyjny jest fakt mniejszego zużywania prądu przez ten typ żarówki, z drugiej – nie do końca zadbano o to, aby uświadomić konsumentów o istnieniu ryzyka związanego z masowym stosowaniem tego typu nowoczesnych rozwiązań. Powiało grozą? Temat nie jest aż tak straszny, ale każdy z nas powinien wiedzieć jak zachować się w razie awarii, czy rozbicia żarówki, by korzystając z energooszczędnych rozwiązań również zadbać o swoje zdrowie.

Żarówki energooszczędne mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Technologia produkcji świetlówek zakłada konieczność używania materiałów i substancji, które nie są obojętne dla zdrowia. Mowa tu przede wszystkim o neonie, rtęci i metalach ciężkich. O ile z taką świetlówką nic się nie stanie – nie musi ten „skład” wzbudzać naszego wielkiego zaniepokojenia. Problem pojawia się wówczas, gdy dojdzie do jej zniszczenia.

Przyzwyczajeni do żarówek „starego” typu – nie przykładamy odpowiedniej uwagi do instrukcji działania w przypadku rozbicia się świetlówki. To poważny błąd, ponieważ tego typu żarówka wymaga podjęcia stosownych czynności, aby nie doszło do rozprzestrzenienia się niebezpiecznych substancji.

Czy zawartość rtęci w jednej świetlówce jest tak duża, że jej rozbicie może być naprawdę niebezpieczne? Przytoczmy kilka danych. 1 miligram rtęci może doprowadzić do zanieczyszczenia kilku tysięcy litrów wody… Ile rtęci znajduje się w jednej żarówce? Nawet 5 miligramów. Te liczby powinny nam dać do myślenia. Nie ignorujmy zatem zaleceń producentów świetlówek odnośnie prawidłowego obchodzenia się z nimi.

Co zrobić, gdy nowoczesna żarówka ulegnie zniszczeniu?

Nie wrzucamy jej do kosza. To niebezpieczny odpad, który podlega ścisłej segregacji! Pod żadnym pozorem nie dotykajmy żarówki i jej elementów bez rękawiczek. Jeśli zauważymy, że żarówka się rozbiła – w pierwszej kolejności otwórzmy okno i wywietrzmy pomieszczenie przez co najmniej kwadrans!

Należy jak najszybciej wyrzucić fragmenty żarówki, umieszczając je wcześniej w hermetycznym pojemniku. Możemy do tego użyć woreczka, który np. zakleimy taśmą. Pozbądźmy się też ściereczek czy gąbek, których użyliśmy przy sprzątaniu stłuczonej żarówki. Nie zalecamy też sprzątać resztek po żarówce odkurzaczem ponieważ nie gwarantuje on hermetycznego zabezpieczenia cząstek, a przez to substancje szkodliwe mogą przy okazji znów przedostać się do naszego mieszkania. Na końcu – umyjmy dokładnie ręce i zmieńmy odzież.

Postępujmy z głową

Producenci żarówek energooszczędnych muszą dziś spełniać bardzo restrykcyjne normy narzucone przez Unię Europejską. I choć faktycznie zmusza to ich do produkowania „bezpiecznych” żarówek, w sieci pojawiają się jednak wciąż na ten temat różne głosy. Zazwyczaj strona opowiadająca się za zmianami nie chce i nie zauważa wiążących się z tym zjawiskiem ryzyk, oponenci, z kolei koncentrują się jedynie na problemach. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku.

Warto szacować wszelkie „za” i „przeciw” i pozwolić osobom bezpośrednio zainteresowanym, na racjonalne podejmowanie decyzji – w tym przypadku zakupowych. Oczywiście , dzięki żarówkom energooszczędnym nasze rachunki za prąd będą niższe. Z drugiej strony – warto wiedzieć w jaki sposób te źródła światła eksploatować, żeby nie narazić siebie i innych na kłopoty.

Foto: pixabay.com

 

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar