Temat energii od wielu miesięcy elektryzuje opinię publiczną i na stałe wszedł do debaty publicznej. Można spodziewać się, że będzie również istotnym tematem nadchodzącego okresu kampanii wyborczej.
Jako, że problem wysokich cen energii dotyczy wszystkich, nie dziwi fakt, że decydenci starają się odpowiedzieć na oczekiwania wyborców.
Wygląda na to, że odbiorcy domowi, jeśli znacząco ograniczą pobór energii – do 2 MWh/rok lub do 2,6 MWh/rok w przypadku osób niepełnosprawnych, lub do 3 MWh/rok w przypadku rolników – zachowają stawki na obecnym poziomie. Przy czym, aby utrzymać niską cenę będą musieli bardziej racjonalnie korzystać z domowych gniazdek.
W trudniejszej sytuacji są właściciele ogrzewający domy pompami ciepła, które znacząco zwiększają zużycie energii i przy użyciu których zapotrzebowanie na energię wykroczy zdecydowanie poza 2 MWh/rok. Tutaj wygranymi będą Ci, którzy w porę zainwestowali w panele fotowoltaiczne.
Również samorządy i odbiorcy wrażliwi będą mogli liczyć na preferencyjne stawki, na poziomie 618 PLN/MWh, co pozwoli im realizować swoje zadania bez obniżenia standardów. To bardzo słuszna decyzja, bo już przy obecnych cenach oscylujących wokół 800 PLN/MWh wiele samorządów miało problemy z opłacaniem faktur za prąd.
Przemysł energochłonny również otrzyma wsparcie w zakresie mediów energetycznych.
Prognozy dla firm
A co z pozostałym biznesem? Co z firmami, które już dziś płacą w taryfach ponad 2.000 PLN/MWh?
Propozycją rządową jest zniesienie obliga giełdowego – tak tego samego, które w 2018 roku obecna władza wprowadziła do naszej legislacji, argumentując wówczas jego wprowadzenie koniecznością obniżenia – zwracam uwagę – obniżenia – cen energii.
Zatem wprowadzenie 100% obliga i zniesienie obliga mają, wg urzędników państwowych, przynieść ten sam skutek w wycenach dla B2B.
Co oznacza likwidacja obliga giełdowego?
Oznacza tyle, że wytwórcy energii nie będą zobligowani do sprzedaży energii na regulowanym rynku giełdowym, tj. Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Doprowadzi to do tego, że w spółkach zintegrowanych, takich jak Tauron, PGE czy Enea, spółki wytwarzania będą mogły kontraktować energię ze spółkami obrotu po cenach jakie ustalą w umowach bilateralnych.
My jako odbiorcy biznesowi, stracimy wyznacznik jakim jest Towarowa Giełda Energii, bo ceny będą ustalane zupełnie gdzie indziej.
W związku z wysokimi cenami, wielu przedsiębiorców podpisało umowy SPOT, gdzie cena jest zmienna i wyznaczana przez notowania Rynku Dnia Następnego (RDN) na TGE. Jeśli wytwórcy będą mieli niedobory energii, a tak może być w 2023 roku, co stanie się z cenami rynku dnia następnego? Czy znów nie okaże się, że to biznes dopłaci do wszystkich programów ochronnych dla „Kowalskiego” czy gminy?
Najlepsze narzędzie do wyszukiwania i porównywania ofert
Jak więc badać rynek i sprawdzać faktyczne oferty sprzedaży, bez narzędzia jakim obecnie jest TGE?
Na szczęście w dobie Internetu to możliwe.
Jednym ze skutecznych sposobów jest konto na platformie www.ogarniamprad.pl, gdzie w czasie rzeczywistym dynamicznie otrzymujesz wycenę swojego profilu energetycznego.
Współpracując z kluczowymi sprzedawcami energii w Polsce, platforma dostarcza informacji o rzeczywistych cenach, po których dokonywane są transakcje kupna/sprzedaży energii i paliwa gazowego.
Na platformie nie będziesz dostawał/a ceny z cennika taryfowego danej spółki, który nie jest ceną transakcyjną ofert terminowych. Tylko realne wyceny, wyznaczane przez strategię sprzedażową poszczególnych sprzedawców, w oparciu o rynek terminowy OTF (Organised Trading Facility) oraz poza giełdowy obrót energią z OZE.
W tym bardzo trudnym dla przedsiębiorców czasie, gdy cena na giełdzie potrafi zmienić się o ponad 150 PLN/MWh w trakcie jednego notowania, dostępność rzeczowej informacji staje się sprawą priorytetową.
Dobre decyzje podejmuje się tylko w oparciu o sprawdzone informacje.
Jak mawia klasyk: „ są prawdy, pół prawdy i statystyki”. Gdy statystyki i dawne zasady przestają działać trzeba być blisko rynku, wiedzieć co dzieje się w spółkach obrotu i elastyczne reagować na zmieniającą się nieustannie warunki. Mieć wiedzę po jakich stawkach handluje się energią i co można, kiedy i za ile.
Działaj i daj sobie szansę na dobrą decyzję biznesową!
Wybieraj spośród dziesiątek spersonalizowanych ofert.