Unia Europejska

Rodzaje gniazdek elektrycznych – A, B, C … jakie zabrać?

Opublikował Ogarniamprad w dniu 4 maja 2017 Rodzaje gniazdek elektrycznych – A, B, C … jakie zabrać?

Gniazdka elektryczne w wielu krajach mają różną konstrukcję, w związku z tym nie każda wtyczka będzie do nich pasować. Przed wyjazdem dowiedzmy się jakie gniazdka zastaniemy po przyjeździe, inaczej będziemy mieć spory problem z podłączeniem różnych urządzeń do prądu.

Gniazdka elektryczne mogą być pojedyncze albo podwójne, mogą być wyposażone w bolec – styk ochronny używany do uziemienia, spotyka się również gniazdka z przesłonami torów prądowych, z wyłącznikiem różnicowoprądowym i inne, które wyposażone są w dodatkowe funkcje. Popularne są także gniazdka z oznakowaniem stopnia ochrony IP (dotyczy odporności obudowy na działanie czynników pochodzenia zewnętrznego, np. w związku z możliwością dostania się do gniazdka ciał stałych oraz wody). Inne IP obowiązuje więc np. przy gniazdkach przeznaczonych do pokoju czy biura, inne – do łazienki, jako miejsca narażonego na wilgoć.

Pamiętajmy również, że gniazdka dostosowane są do różnego napięcia elektrycznego – od 100V do 240V.

Kluczowe różnice „zawarte” są w modelach gniazdek oznakowanych literami: A, B, C, E, F, G czy K. To tylko najpopularniejsze z kilkunastu, które są używane w różnych krajach na całym świecie.

Najpopularniejsze typy gniazdek:

E – m.in. Polska, Czechy, Słowacja, Francja, Belgia. Nazywane też francuskim typem gniazdka

Gniazdka te charakteryzują się posiadaniem jednego otworu z fazą i drugiego – neutralnego. W gniazdkach tych może się również znajdować otwór na bolec (uziemienie).

A – wtyczki spotykane w wielu krajach amerykańskich (m.in. USA, Kanada, Meksyk, Wenezuela) również w Japonii i na Jamajce.

Gniazdka te znacząco różnią się od „naszych” – posiadają dwa otwory, które mają płaski kształt, dostosowany do wtyczek, zakończonych dwoma umiejscowionymi równolegle bolcami. Inne jest również napięcie w tego typu gniazdkach – to 110V.

B – Ameryka Północna i Środkowa

Ten typ gniazdek i wtyczek to drugi, który możemy spotkać w krajach kontynentów amerykańskich. Czym różni się od gniazdek A? Są to gniazdka z uziemieniem – oprócz otworów, takich jak w typie A, posiadają także bolec z uziemieniem.

C – Republika Południowej Afryki, Malta, Cypr, Wielka Brytania

Wtyczki typu C nie posiadają uziemienia, mają natomiast dwa charakterystyczne bolce w okrągłym kształcie.

F – znane również jako „schuko” – popularne w niektórych krajach europejskich.

Ten typ spotkamy głównie w Szwecji, Norwegii, w Niemczech, Austrii oraz w Holandii. W tym typie gniazdek nie ma otworów na bolce, zostały one zastąpione specjalnymi klipami, które pełnią funkcję uziemienia. Umieszczone są po dwóch stronach wtyczek.

G – kraje egzotyczne i niektóre europejskie

Ten typ gniazdek obowiązuje w takich krajach jak: Arabia Saudyjska, Bangladesz, Chiny, Hong Kong, Ghana, Irak, Oman, Singapur. Możemy je spotkać również w Europie, m.in. w Irlandii. Charakteryzują się posiadaniem trzech bolców, a we wtyczkach zainstalowany jest bezpiecznik.

K – Dania (w tym Grenlandia)

To bardzo charakterystyczna wtyczka, obowiązująca w Danii, choć można taki typ gniazdka spotkać również daleko poza Europą, np. w Bangladeszu. Przypomina gniazdko C, posiada jednak dodatkowy bolec. Dlaczego jest charakterystyczne? Przez wygląd, który kojarzy się z uśmiechniętą buzią.

Rodzaje gniazdek

Źródło: builddialys.com

Czy jest jakiś sposób na to, by dopasować w jednym urządzeniu kilka opcji, co może się przydać np. wtedy, gdy wybieramy się w trasę obejmującą różne kraje? Na szczęście tak – wystarczy zaopatrzyć się w funkcjonalny, niewielkich rozmiarów adapter – specjalne urządzenie dostosowane do gniazdek różnego typu.

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar