Ważne, by przeprowadzić szczegółową analizę, dzięki której zapoznamy się z atutami i słabszymi stronami różnych systemów grzewczych. Wybór jest spory. Wymieńmy choćby te najpopularniejsze technologie grzewcze, to m.in.: ogrzewanie gazowe, wodne, olejowe, elektryczne, słoneczne.
Niezależnie od tego, który system wybierzemy, warto mieć również na uwadze cechy samej nieruchomości – istotne jest to, aby w budynku wyeliminować mostki termiczne, które powodują „uciekanie” ciepła. Warto też zadbać o szczelność różnych części budynku i o odpowiedni rozkład pomieszczeń z uwagi na ich naturalną ekspozycję np. na światło słoneczne. Dopiero takie, kompleksowe podejście, pozwoli nam efektywnie ogrzewać dom.
Czy warto inwestować w tradycyjne ogrzewanie – grzejniki wodne?
To wciąż najpopularniejsza technika grzewcza. Wiele osób decyduje się na instalowanie grzejników wodnych. Produkowane są z różnych materiałów (grzejniki konwektorowe z miedzi, aluminium albo ze stali) mogą okazać się energooszczędne i wygodne, można je montować na różnych powierzchniach. Charakteryzują się niewielką pojemnością, niską wagą i szybkim działaniem.
Mają też swoje wady – największą jest szybka redukcja ciepła, do której dochodzi wtedy, gdy w pomieszczeniu, w którym się znajdują panuje wysoka temperatura. Takie grzejniki – typu płytowego – nie nadają się do pomieszczeń wilgotnych (kuchnia, łazienka). Lepszym rozwiązaniem mogą być grzejniki z aluminium – najczęściej stosowane (lekkie i odporne na działanie korozji). Grzejniki ze stali (typu członowego) są z kolei bardziej energooszczędne. O efektywności takiego ogrzewania decyduje prawidłowa instalacja oraz konserwacja, która sprowadza się do odpowietrzenia grzejników raz w roku, przed sezonem grzewczym.
Piece na paliwo stałe – nadal popularne
To również jeden z tradycyjnych sposób ogrzewania budynków. Piece takie mają swoje plusy i minusy. Do pierwszych zaliczyć można oszczędność, do drugich – „obsługa” takiej techniki grzewczej. Materiałami grzewczymi są w tym przypadku węgiel oraz drewno (tańsze od innych materiałów grzewczych). Same piece są szeroko dostępne na rynku i niedrogie. Są to kotły ze spalaniem górnym (najtańsze) oraz ze spalaniem dolnym, które są droższe, jednak efektywniejsze. Tego rodzaju technika grzewcza uznawana jest za bezpieczną, jednak należy pamiętać o tym, że stanowi obciążenie dla środowiska naturalnego, dlatego odpowiedni stan techniczny całej instalacji musi być priorytetem.
Kotły (elektryczne, gazowe, olejowe)
Kotły elektryczne są atrakcyjną alternatywą dla tych nieruchomości, które nie mają dostępu do sieci gazowej, stosuje się je tam, gdzie nie można zainstalować komina. Działanie kotła jest bardzo proste – w kotle podgrzewana jest woda, która następnie jest rozprowadzana przez grzejniki. Atutem tego typu ogrzewania jest kompatybilność z wieloma rodzajami grzejników. Kocioł elektryczny można zainstalować jako główne lub dodatkowe urządzenie grzewcze. Jest to ekologiczny sposób ogrzewania. Kolejny atut to łatwość zarządzania takim ogrzewaniem. Niestety, jest to dość drogi sposób na zapewnienie ciepła w domu.
Kotły gazowe i olejowe – najczęściej spotykane w domkach jednorodzinnych. Są to urządzenia wykazujące się sporą efektywnością grzewczą i niewielkimi kosztami eksploatacyjnymi.
Ogrzewanie olejem opałowym
Przegląd tradycyjnych metod, które wciąż są w użyciu, choć coraz częściej wypierają je metody alternatywne, zakończymy na kotłach na olej opałowy. Ten typ ogrzewania cieszy się dużą popularnością – jest dość opłacalny i nie wymaga wielu zabiegów eksploatacyjnych. Istotne są tu zbiorniki na olej, które umieszcza się na zewnątrz budynku albo np. w piwnicy.
Do zbiornika podłączony jest kocioł (za pomocą przewodów). Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest zainstalowanie sygnalizatora wycieku paliwa. Ważne jest okresowe czyszczenie zbiornika. Wymianą paliwa mogą się zająć jedynie posiadające odpowiednie uprawnienia firmy. Paliwo uzupełniane jest zazwyczaj raz w roku. Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa konieczne jest ustawienie zbiornika na podłodze wykonanej z materiału niepalnego.
Ogrzewanie podłogowe
Coraz popularniejsze. Istnieją różne typy takiego ogrzewania – wodne, powietrzne oraz elektryczne. To komfortowe ogrzewanie, które nie zaburza też estetyki pomieszczeń. Jest również trwalsze od tradycyjnego (z grzejnikami). Charakteryzuje się łatwą obsługą całego systemu (regulacja temperatury odbywa się poprzez termostat).
Mimo, że nie należy do najtańszych metod grzewczych, walory estetyczne i komfort (sposób rozchodzenia się ciepła po pomieszczeniach) powodują, że jest coraz częściej wybierane w nowych budynkach. Istotne jest tu jedynie zastosowanie odpowiedniej posadzki.
Ogrzewanie solarne – kolektory słoneczne
Typ ogrzewania powszechnie kojarzony jako alternatywny. Cieszy się coraz większą popularnością. Kolektory produkują energię, dzięki której można zarówno ogrzać dom, jak i wodę. W naszych warunkach klimatycznych tego rodzaju system wykorzystywany jest jako dodatkowe źródło pozyskiwania energii. Efektywność systemu w dużym stopniu zależy od tego, jak nieruchomość jest usytuowana i od panujących w danej lokalizacji warunków klimatycznych. Kolektory słoneczne są najczęściej montowane na dachach, ale również na ścianach budynków.
Można je łączyć w zestawy, dzięki czemu zwiększa się ogólną efektywność ogrzewania solarnego. Kolektory cieszą się coraz większą popularnością – zwrot z inwestycji osiągamy średnio po kilku latach, natomiast koszty eksploatacyjne są bardzo niskie, w niektórych przypadkach możliwe jest nawet produkowanie dodatkowej (w stosunku do zapotrzebowania) energii elektrycznej, którą można sprzedawać.