Unia Europejska

Jak uczyć dziecko oszczędzania energii?

Opublikował Ogarniamprad w dniu 21 września 2017 Jak uczyć dziecko oszczędzania energii?

Nie ma lepszej metody edukacyjnej dla naszych dzieci niż przykład. Choć większość dorosłych o tym wie, to zbyt rzadko stosuje te założenia w praktyce. Być może dlatego, że wymaga to zaangażowania nie tylko po stronie dziecka, ale relacji obustronnej. Zazwyczaj bronimy się przed tym, usprawiedliwiając się brakiem czasu i nadmiarem obowiązków. Warto jednak zdyscyplinować nie tylko dziecko, ale przede wszystkim siebie, po to, by wprowadzić do codziennego funkcjonowania nawyki zwiększające ekonomiczność domowego budżetu. W taki właśnie sposób możemy nauczyć dziecko sztuki oszczędzania energii.

Jedno jest pewne – taka nauka opłaci się wszystkim. Oto kilka przykładów na to jak z sukcesem edukować dzieci w kwestii energooszczędności.

Rozsądne gospodarowanie światłem

Uczulajmy dzieci na to, by nie pozostawiały włączonego światła, jeśli wychodzą z pomieszczeń na dłużej. Włączajmy też oświetlenie dopiero wtedy, gdy światło dzienne rzeczywiście nie pozwala już na normalne funkcjonowanie w domu.

Wyłączanie urządzeń elektrycznych

Nauczmy dziecko, że wyłączenie to nie to samo co pozostawienie urządzenia w stanie czuwania – nawet wtedy telewizor czy komputer pobierają prąd. Warto napominać je by wyłączały sprzęt z kontaktu zawsze, gdy przestają z niego korzystać lub gdy kładą się spać.

Czyszczenie urządzeń elektrycznych

Warstwa kurzu na komputerze albo telewizorze? To nie tylko problem estetyczny. Kurz znacząco wpływa na zwiększenie nagrzewania się urządzeń, a co za tym idzie – zmniejsza efektywność ich działania. Zwiększa się też pobór prądu, koniecznego do sprawnego działania takich urządzeń. Zaplanujmy wiec wspólne, cotygodniowe sprzątanie sprzętu, szczególnie tego, którego używa nasze dziecko.

Korzystanie z lodówki

Nie chodzi tu o zbyt częste podjadanie, a o wielokrotne otwieranie lodówki (czy zamrażarki). Każde otwarcie powoduje, że urządzenia te tracą temperaturę, a w efekcie pobierają więcej prądu by utrzymać należną temperaturę wewnątrz. Uczulmy też dzieci, żeby nie pozostawiały otwartych drzwi lodówki i sięgały do niej tylko jeśli mają taką potrzebę.

Czajnik elektryczny

Mamy ochotę na herbatę albo dwie? Odmierzmy więc odpowiednią ilość wody, za duża ilość to marnotrawienie zarówno jej, jak i prądu. Jeśli nasze dzieci są już na tyle duże, że mogą same przygotowywać swoje ciepłe napoje, tym bardziej warto nauczyć ich tej zasady. Dodatkowym argumentem może być fakt, że w taki sposób szybciej zagotuje im się woda.

Kąpiel czy prysznic?

Szczególnie małe dzieci lubią kąpiel z pianą. Jednak jeśli zależy nam na oszczędzaniu energii, zarówno wody jak i prądu, zdecydowanie lepiej byłoby gdyby nasi domownicy brali prysznic. Zużywamy wówczas o wiele mniej wody, krócej też świecimy światło w łazience.

Optymalne zmywanie naczyń

Jeśli nasze dziecko samo obsługuje już domowe sprzęty lub też dopiero uczy się ich obsługi, to warto dać mu kilka prostych rad jak ekonomicznie z nich korzystać. W przypadku zmywarki do naczyń warto przestrzec swojego podopiecznego przed zbyt częstym włączaniem zmywarki zwłaszcza, gdy nie jest w pełni zapełniona. Dzięki temu oszczędzimy na prądzie jak i wodzie, które zmywarka wykorzystuje do pracy.

Ogrzewanie

Uczmy nasze „maluchy” zatrzymywania ciepła w pomieszczeniach. Szczególnie jesienią i zima przypominajmy im o zamykaniu okien i drzwi. Również w ciepłe dni warto pokazać dzieciom kilka sposobów na uprzyjemnienie sobie pobytu w domu. Zamiast włączać klimatyzację, nauczmy ich bardziej energooszczędnych sposobów chłodzenia – otwierania okien w chłodne wieczory.

Jak widzimy, jest wiele prostych sposobów na oszczędzanie energii i wody w naszych domach, których możemy nauczyć nasze dzieci. Warto edukować swoich podopiecznych i uczyć ich zachowań, dzięki którym w przyszłości będą lepiej gospodarować energią.

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar