Skąd się bierze ciepło?
Pompa ciepła najlepiej sprawdza się w budownictwie jednorodzinnym. To właśnie tam można w pełni wykorzystać jej potencjał, a co z tym idzie ciepło, które produkuje. Skąd bierze się ciepło w pompie? Źródeł jest kilka – energia skumulowana w gruncie, wodach gruntowych, czy powietrzu. Nowe modele, bardziej zaawansowane technologicznie, wykorzystują dodatkowo także promienie słoneczne.
Mówiąc w dużym skrócie pompy ciepła wykorzystują różnice temperatur by wprowadzać ciepłe powietrze do wnętrza budynku. Oczywiście nie można liczyć na to, że używać jej możemy zamiast kaloryfera. Z całą pewnością sprawdzi się do utrzymywania stałej (przyjemnej do życia) temperatury, co przecież jest naszym celem również, gdy ogrzewamy w sposób „konwencjonalny”. Pompa ciepła z wymiennikiem gruntowym pozwala ogrzać pomieszczenia do około 22 stopni Celsjusza. Dla większości z nas jest to temperatura absolutnie wystarczająca do swobodnego funkcjonowania na co dzień.
Kluczem jest konfiguracja
Tu dochodzimy do sedna. Faktem jest, że optymalne wykorzystywanie pompy ciepła i maksymalizacja efektów jej pracy polega na jej odpowiedniej konfiguracji. Jednym z wielu sposobów jest nastawienie nocnego cyklu pracy. Pompa będzie buforować ciepło pozyskane w nocy, a wykorzysta je w ciągu następnego dnia, cyklicznie je uwalniając w razie zapotrzebowania. Nocne taryfy za energię elektryczną, niezbędną do pracy pompy, są korzystniejsze cenowo, to też tańsza jest praca pompy i ciepło z niej pozyskiwane.
Innym rozwiązaniem jest nastawienie pompy na pracę w godzinach porannych, pozaszczytowych. Pompa ogrzewa wtedy dom w godzinach popołudniowych, przygotowując go tak by utrzymać odpowiednią temperaturę do powrotu z pracy domowników. Po raz drugi włącza się w nocy, gdy temperatura spadnie do wskazanego poziomu, tak by nagrzać pomieszczenia na czas gdy mieszkańcy budzą się ze snu.
Jeszcze tańsze ciepło
Szczegółowe wyliczenia dotyczące poboru prądu i kosztów eksploatacji pomp można znaleźć z powodzeniem na stronach producentów i dystrybutorów, dlatego też nie będziemy w tym miejscu zagłębiać się w te szczegóły. Gołym okiem jednak widać iż cena energii elektrycznej ma bardzo duży udział w koszach ogrzewania przy użyciu pompy ciepła. Warto więc poszukać możliwość na jej obniżenie.
Tu z pomocą przychodzą grupowe i profilowe zakupy prądu. W ramach pierwszych możemy obniżyć cenę energii wykorzystując siłę zakupów w grupie. Dołączając do grupy na platformie Ogarniamprad.pl sprawiamy, że nasz wolumen energii licytowany jest w ramach całej grupy osób, które tak jak my są zdecydowane by zmienić sprzedawcę energii na tego, który zaproponuje najniższą cenę prądu. W grupie mamy większe szanse na wynegocjowanie lepszej ceny energii, gdyż duży wolumen (całej grupy) jest dla sprzedawców dużo bardziej atrakcyjny niż każdego odbiorcy z osobna.
Drugim rozwiązaniem są zakupy profilowe, zgodne z profilem zużycia. Dopasowane do nich taryfy strefowe, które różnicują cenę energii w zależności od godzin w jakich jest przez nas pobierana, mogą dać bardzo dobre rezultaty. Możemy licytować w ramach taryf dwustrefowych (dzień – drogo, noc – tanio) jak i trójstrefowych (szczyt 1 – nie tak drogo, szczyt 2 – drogo, reszta doby – tanio). Każda ze stref ma wtedy inną cenę. Ale jeśli i tak zużywamy najwięcej w ciągu dnia – czyli w godzinach drogich –warto wziąć pod uwagę jedną, tę samą cenę w każdej strefie (bez konieczności zmiany taryfy na jednostrefową). System podpowie nam, która z opcji jest dla nas najkorzystniejsza.
Stworzenie grupy zakupowej, wspólna licytacja zarówno wolumenu zużycia jak i profilu, może być bardzo doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli pomp ciepła, którzy chcą jeszcze bardziej obniżyć koszt eksploatacji instalacji, a przecież o to w tym właśnie chodzi.