Unia Europejska

Zmiana sprzedawców energii w sierpniu 2017

Opublikował Ogarniamprad w dniu 10 listopada 2017 Zmiana sprzedawców energii w sierpniu 2017

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował dane dotyczące liczby zmian sprzedawców energii elektrycznej w sierpniu 2017 roku. Comiesięczny raport sporządzany jest na podstawie danych przedstawionych przez operatorów systemów dystrybucyjnych w ankietach dotyczących informacji o odbiorcach, którzy zmienili sprzedawcę oraz postępach prac nad generalnymi umowami dystrybucyjnymi.

Dane te publikowane są od wprowadzenia zmian w zakresie umów TPA (Third Party Access), dzięki czemu możliwy jest stały monitoring zmian i trendów na rynku sprzedaży prądu. Najnowsze dane dotyczą sierpnia 2017 roku. Wynika z nich, że ogółem przybyło 6177 nowych umów TPA. Tym samym liczba tych umów od początku wprowadzenia zmian w zakresie sprzedaży energii elektrycznej zwiększyła się do poziomu 708 659.

Jednocześnie potwierdzają się obserwacje i wnioski płynące z poprzednich lat – dotyczące zmian w poszczególnych okresach roku. Miesiące wakacyjne nie sprzyjają podejmowaniu decyzji odnośnie zmiany sprzedawcy prądu. Co ciekawe, w sierpniu nowych umów TPA było mniej niż w lipcu, który zakończył się wynikiem 7585 zmian w tym zakresie.

Okazuje się więc, że okres wakacyjny wydłuża się i tak jak to przedstawiają statystyki rynku usług turystycznych – sezon wakacyjny to już nie tylko lipiec i sierpień, ale również czerwiec i wrzesień. W tych miesiącach – w związku z wyjazdami, urlopami, odpoczynkiem – rzadziej podejmujemy decyzje związane z finansami i budżetem, czy to domowym, czy firmowym.

W czerwcu bieżącego roku zmian sprzedawcy prądu było zdecydowanie więcej niż w lipcu i w sierpniu. W czerwcu przybyło to 10 010 nowych umów TPA. Lipiec i sierpień wykazały tendencję spadkową. Czy statystyki września potwierdzą, że „zalicza” się on również na rynku energetycznym do „sezonu wakacyjnego”? Odpowiedź uzyskamy po publikacji danych za wrzesień oraz październik.

Jak duże są różnice między aktywnością odbiorców końcowych w poszczególnych miesiącach, najlepiej pokaże wynik stycznia i sierpnia 2017 roku. Pierwszy miesiąc bieżącego roku zakończył się wynikiem 13 458. W kolejnych miesiącach (poza czerwcem) nie udało się już osiągnąć wyniku pięciocyfrowego. W lutym podpisano 8233 nowych umów TPA, w marcu – 8822, w kwietniu – 9127, w maju – 8759, w czerwcu – 10 010, w lipcu – 7585 i w sierpniu – 6177, czyli najmniej w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy.

Można się więc spodziewać, że kolejny wynik przekraczający dziesięć tysięcy umów, których przedmiotem jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, zostanie osiągnięty prawdopodobnie w styczniu przyszłego roku. Taką prawidłowość obserwowano w kolejnych latach i nic nie wskazuje na to, żeby „specyfika” początku roku, czyli podejmowania wielu nowych decyzji, w tym finansowych, miała ulec jakimkolwiek większym zmianom.

Nowych umów TPA będzie sukcesywnie przybywać – zostanie zachowany trend wzrostowy, a pozytywne efekty już przeprowadzonych zmian sprzedawcy i klarowne zasady oraz brak skomplikowanych formalności przy finalizowaniu umów, zapewnią dalszy, stabilny rozwój rynku sprzedawców prądu w Polsce.

Źródło zdjęcia: ure.gov.pl

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar