Unia Europejska

Błękitne paliwo dobrem luksusowym?

Opublikował Krzysztof Zachwyc w dniu 13 października 2021 Błękitne paliwo dobrem luksusowym?

Koniec 2021 r. przynosi sporo stresu dla przedsiębiorców, którzy tworzą budżety pod media energetyczne… Nie dość, że Energia elektryczna bije rekordy na rynkach hurtowych, to paliwo gazowe osiąga absurdalne poziomy, które trudno wytłumaczyć inaczej niż geopolityka surowcowa.

Jakie są prognozy dla gazu?

W branży obrotu gazem wszelkie klasyczne analizy i rynkowe prawidła straciły swoją aktualność.
Coraz mniej ekspertów chce jednoznacznie wskazać kierunki a tym bardziej poziomy jakie mogą obowiązywać w najbliższych miesiącach czy latach. Z pomocą przychodzi towarowa giełda energii gdzie rynek terminowy dostarcza nam wskazówek dotyczących trendu. Wygląda na To, że najtrudniejszy będzie obecny sezon grzewczy (październik 2021 koniec marca 2022 r.). Należy pamiętać, że miniona zima była dość długa i mroźna, co mocno uszczupliło europejskie magazyny gazu. W najtrudniejszej sytuacji jest Wielka Brytania, która właściwe nie posiada obecnie zapasów tego paliwa i co przed nadchodzącą zimą zmusza ich do zakupu po każdej cenie. To oczywiście podbija i tak wysokie stawki. Na Holenderskiej giełdzie, która jest najważniejszym parkietem obrotu gazem, cena od początku roku wzrosła już o 296%. Na szczęście nie przekłada się to jeden do jeden na ceny polskiej towarowej giełdy energii. Nasze magazyny są dość dobrze zapełnione i chociaż popyt na gaz dużych odbiorców z roku na rok rośnie, wyceny na kolejne lata są bardziej optymistyczne niż to co obecnie oferuje giełda.

Kolejne miesiące i lata rynek wycenia już lepiej i w roku 2023 spodziewane są ceny poniżej 200 PLN/MWh. Ceny hurtowe na TGE z dnia 27-09-2021 r., rok 2022 – 232,71 PLN/MWh a rok 2023 to już 150,20 PLN/MWh. Strategie zakupu błękitnego paliwa są różne można kupić na rok grzewczy, rok kalendarzowy lub nawet po miesiącach. W tym roku organizowaliśmy grupę zakupową gdzie cena gazu osiągała 148PLN/MWh co zważywszy na oferty było bardzo dobrym rezultatem.

*cena osiągnięta w czerwcu 2021 na rok kalendarzowy 01-01-2022 do 31-12-2022 r.

Zobacz tani gaz dla firm

Oczywiście sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna i słychać głosy, że mogą pojawić się okoliczności, które na dłużej utrzymają bardzo wysokie ceny gazu.
Takim czynnikiem może być decyzja amerykańskiego kongresu o wstrzymaniu pozyskiwania gazu metodą szczelinowania hydraulicznego, która jest bardzo szkodliwa dla środowiska.
Wówczas nie ma co liczyć na gaz z USA w naszych portach gazowych…
Co więcej stany zostaną dużym importerem gazu, co może oczywiście nakręcić światowy popyt i podnieść ceny. Nie dziwi zatem fakt, że część naszych klientów zwraca się do nas o zakup gazu na 2023 r. w dobrej jak na obecne warunki cenie – sporo poniżej 200 PLN/MWh by zabezpieczyć się przed takim scenariuszem.

Masz pytania ?

Reasumując, przed nami droga zima i pewnie wiosna w zależności jak mroźna aura nas czeka w tym sezonie. Nieco uspokaja fakt, że prognozy na kolejne lat są nieco bardziej optymistyczne niż dla energii elektrycznej. Trzeba jednak aktywnie obserwować rynek i podejmować szybko decyzje gdy pojawia się „promocje” na giełdzie. Oczywiście pomagamy w tym dedykowanym newsletterem.

Na platformie ogarniamprąd mamy jeszcze trochę energii tańszej od ceny standardowej 🙂

Chcę otrzymać ofertę na gaz na 2023 r. i zabezpieczyć się przed wzrostem cen.

Krzysztof Zachwyc

T  530 492 106
E  krzysztof.zachwyc@ogarniamprad.pl

null

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar