Unia Europejska

jak złapać gazowy timing…

Opublikował Krzysztof Zachwyc w dniu 20 kwietnia 2021 jak złapać gazowy timing…

Od lat pomagamy naszym użytkownikom wybrać najlepszy moment na podpisanie kolejnego kontraktu gazowego.

Duży może więcej
Przedsiębiorstwa konsumujące duże wolumeny i posiadający dobry – regularny – profil zużycia, mogą skorzystać z większej gamy instrumentów zakupu paliwa gazowego. Mogą kupować na rynku SPOT, gdzie w miesiącach letnich ceny najczęściej są dużo niższe niż średnio ważona cena z kontraktu rocznego. Mogą kupować po miesiącach czy kwartałach, dozwolone są również zmiany produktu w zależności od umowy ze sprzedawcą. Oferta w tym segmencie staje się coraz bogatsza i warto się przyjrzeć temu co oferuje rynek dla odbiorcy z telemetrią i taryfami W-5 i wyższymi.

Co mogą mniejsze firmy?
Większość przedsiębiorców posiadających taryfy W-3 i W-4 oraz mniejsze wolumeny zużycia w taryfie W5 kupuje po cenie stałej. Nie oznacza To jednak, że musza kupować drogo!

Dwie proste zasady pozwalają zwiększyć szanse na dobra cenę!

1. Kupuj we właściwym momencie.

Nie bez znaczenia jest czas, w którym podejmujesz decyzję o zakupie paliwa gazowego. Oczywiście nigdy nie masz 100% pewności, że cena oferowana na dany dzień jest optymalna i czy nie warto jeszcze chwilkę poczekać.
Można jednak na bazie wieloletnich obserwacji rynku wskazać, że moment gdy kończy się okres grzewczy i spada zapotrzebowanie na gaz sezonowych odbiorców, to dobry moment by rozpocząć łowy 😉

Wielu przedsiębiorców czeka z decyzją do jesieni, gdy widzą, że kończy się ich kontrakt i kupują wówczas, gdy gaz zdecydowanie drożeje.

2. Kupując w grupie możesz kupić taniej.

Jako partner technologiczny rynku energii i gazu, szukamy optymalizacji dla naszych użytkowników. Jednym z narzędzi jakie wykorzystujemy jest budowanie grup zakupowych gazu. Co roku udaje się nam obniżyć cenę paliwa gazowego w ramach agregowania wolumenów w dwóch dedykowanych grupach zakupowych.
Pierwsza z nich obejmuje firmy z tzw. profilem przemysłowym – czyli takie, które gaz użytkują nie tylko w celu grzewczym – sezonowym, ale również w procesach produkcyjnych lub do zasilania swoich silników, generujących energię elektryczną (zobacz co to jest mikrokogeneracja, bo może temat jest i dla ciebie !

Drugą grupę stanowią firmy, dla których głównym przeznaczeniem gazu jest ogrzewanie obiektu i wody użytkowej. Najczęściej są to grupy taryfowe W-3 oraz W-4. Tutaj również udaje się uzyskać lepsze ceny, niż w klasycznym podejściu.

Obecnie oferowane stawki dalece odbiegają od oczekiwań klientów. Na dzień 16 kwietnia 2021 r. średnia cena kontraktowanego gazu dla taryf W-3 i W-4 oscyluje miedzy 110 a 130 PLN/MWh na rok 2022 oraz 100 a 110 PLN/MWh dla większych odbiorców z profilem przemysłowym.

Na jakie ceny my polujemy??? Sprawdź ile możesz zyskać przystępując do naszych grup zakupowych gazu.

null

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar