Unia Europejska

Najtańsza oferta energii dla domu

Opublikował Danuta Staniszewska w dniu 20 stycznia 2025 Najtańsza oferta energii dla domu

Choć odbiorcy domowi mają do końca września 2025 roku ustawowo zabezpieczoną najniższą cenę energii elektrycznej na poziomie 0,6212 zł brutto/kWh (z akcyzą), to jednak warto powoli przyglądać się dostępnym na rynku ofertom energii dla domu i oceniać ich atrakcyjność. Dzięki temu ewentualna zmiana może być dokonana świadomie i zgodnie z własnymi preferencjami, a nie atrakcyjnej reklamie. 

Klasyfikacja odbiorców energii: taryfa i status odbiorcy

Odbiorcy domowi są klasyfikowani przez sprzedawców energii – spółki obrotu – zarówno pod względem taryfy jak i statusu odbiorcy. 

Taryfa służy do rozliczeń pomiędzy odbiorcą a sprzedawcą za zużytą energię. Dostępne są taryfy: 

  • G11 (jedna cena przez całą dobę), 
  • G12 (dwie różne ceny: inna cena w dzień inna w nocy), 
  • G12w (tak jak w G12 tylko inne stawki w weekend). 

W taryfach rozróżnia się też rodzaj licznika – czy pozwala na zdalny odczyt czy nie i licznik przedpłatowy, gdzie płatność za energię dokonywana jest „z góry”. 

Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki odbiorcy w grupie taryfowej G11 stanowili w 2023 roku 88 proc. odbiorców z grup G (ok. 15,1 mln), ze średnim rocznym zużyciem energii elektrycznej na poziomie 1 800 kWh. Średnie roczne zużycie w grupie G12 wynosiło odpowiednio 3 200 kWh. Źródło: ure.gov.pl l

Jeżeli interesują Cię konkretne taryfy lub źródła energii, załóż darmowe konto na ogarniamprad.pl i dopasuj ofertę pod swoją firmę.

Załóż darmowe konto



Pod względem statusu sprzedawcy kwalifikują odbiorców na tych niekorzystających lub tych korzystających z prawa do wyboru sprzedawcy (TPA – Third Party Acces). Dla niekorzystających z prawa wyboru sprzedawcy dostępna jest tylko tzw. oferta regulowana, czyli z ceną zatwierdzaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki dla danego sprzedawcy z urzędu. Jest ich czterech: ENEA, TAURON Sprzedaż, PGE Obrót, ENERGA Obrót. Niekorzystający z prawa wyboru sprzedawcy to ci, którzy nigdy nie zmienili sprzedawcy albo nie podpisali nowej umowy z ceną rynkową ze swoim sprzedawcą z urzędu. Mają umowę na czas nieokreślony, bez gwarancji ceny. W ich przypadku cena zmienia się zazwyczaj raz w roku w wyniku zatwierdzenia nowej taryfy przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Najczęściej na koniec roku. Cena może wzrosnąć lub spaść w zależności od sytuacji na rynku cen energii elektrycznej. 

Z kolei korzystający z prawa wyboru sprzedawcy to ci, którzy zmienili sprzedawcę na alternatywnego lub podpisali nową umowę bazującą na cenie rynkowej ze swoim sprzedawcą z urzędu. Mają wtedy umowę na czas określony, z gwarancją ceny plus najczęściej opłatę handlową z tytułu. obsługi umowy. Umowa też często zawiera bonusy wynikające z regulaminu promocji i uwzględnia dodatkowe usługi w zależności od preferencji odbiorcy. Mogą też po zakończeniu umowy podpisać nową umowę na czas nieokreślony w ramach oferty regulowanej ze swoim sprzedawcą z urzędu. Mają prawo wyboru


Najniższa cena energii dla odbiorców domowych – porównanie dla taryfy G11

Wracając do kwestii najtańszych dziś ofert sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców domowych – skorzystamy z cenowego energetycznego kalkulatora ze strony URE Porównamy oferty z cena stałą dla najbardziej powszechnej taryfy G11.

Oferty z ceną na poziomie 0,6212 zł brutto/kWh (z akcyzą) – czyli równą cenie regulowanej lub zamrożonej cenie maksymalnej – poza ww. sprzedawcami z urzędu są dostępne też u alternatywnych sprzedawców: E-ON, ERGO-ENERGY, NOVUM, Respect Energy (zaktualizowana oferta ze strony www sprzedawcy). I dziś są to najkorzystniejsze oferty na rynku. 

Przy czym jeśli umowa zawarta jest ze sprzedawcą z urzędu na bazie taryfy regulowanej, zatwierdzanej przez Prezesa URE, to nie ma ona zapisów, które utrudniałyby jej rozwiązanie w każdej chwili, z uwzględnieniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Umowy ze sprzedawcami alternatywnymi wymagają uważnej weryfikacji, gdyż są umowami na czas określony i po okresie „ochrony” zmianie ulegną zarówno ceny energii elektrycznej jak i dodatkowa opłata handlowa. 

Jak pokazuje praktyka, poza ceną ważne są też szczegółowe zapisy regulaminów promocji. Należy je czytać ze zrozumieniem, aby w pełni świadomie dokonywać wyboru sprzedawcy i kontraktować energię elektryczną na znanych warunkach.


Czy zmieniać sprzedawcę energii?

Czy to jest dobry moment na zmianę sprzedawcy? Jeśli priorytetem jest wsparcie produkcji energii z odnawialnych źródeł, a nie najniższa cena, to na rynku są dostępne oferty które spełnią to wymaganie. Można już działać. Jeśli priorytetem jest najniższa cena rekomendujemy powstrzymanie się od decyzji do 2, 3 kwartału 2025 kiedy będzie wiadomo w jakim kierunku idzie rynek – podwyżek czy obniżek cen prądu. 

Jeżeli chcesz zmienić swoją umowę i szukać najkorzystniejszej ceny i warunków dla swojego domu – skontaktuj się z nami. Doradzimy w kwestii wyboru oferty energii dla domu lub wyjaśnimy zawiłe zapisy w umowie. Wypełnij formularz kontaktowy, a nasza doradczyni skontaktuje się z Tobą.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Zgoda na przetwarzanie danych
Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar