Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii zachowuje do końca września 2025 roku mechanizm ceny maksymalnej dla odbiorców indywidualnych. Warto wspomnieć, że wsparcie odbiorców wrażliwych – mikro, małych i średnich firm, samorządów i instytucji publicznych – kończy się z końcem marca 2025, a nie z końcem roku 2024, jak wcześniej było planowane. Oznacza to, że prawie wszyscy odbiorcy domowi – właściciele liczników z taryfami G – nadal będą płacić za energię elektryczną cenę 0,505 zł netto/kWh (bez VAT), tj. 0,6212 zł brutto/kWh. Prawie wszyscy, bo wsparcie nie obejmuje odbiorców, którzy mają umowy sprzedaży energii elektrycznej z ceną dynamiczną,
Standardowo dla taryfy G można kontraktować energię elektryczną po cenie stałej lub, od sierpnia 2024, po cenie zmiennej, tzw. dynamicznej.
W przypadku ceny stałej mamy możliwość skorzystania z ofert z ceną regulowaną, zwaną też taryfą od tzw. sprzedawcy z urzędu (ENEA, TAURON, PGE, ENERGA I E-ON) i zatwierdzaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki albo z ofert z ceną wolnorynkową.
Od kogo kupić prąd? Sprzedawcy z urzędu, wolnorynkowi i ceny dynamiczne
O tym od kogo możemy kupić energię elektryczną po cenie regulowanej, decyduje lokalizacja naszego punktu poboru. Ogólnie można przyjąć, że:
Umowa z ceną regulowaną ma charakter umowy na czas nieokreślony. Nie zawiera dodatkowych opłat. W trakcie trwania umowy cena regulowana może podlegać zmianom. Często podnoszone jest to jako wada umowy – niemniej w przypadku tych umów zmiana ceny musi wynikać z obiektywnych warunków rynkowych, gdyż jest zatwierdzana przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i najczęściej dokonywana jest raz w roku.
Monitorując rynek energii, przy 1 miesięcznym okresie wypowiedzenia, można zawsze wypowiedzieć umowę i podpisać nową z wybranym sprzedawcą oferującym energię elektryczną po tzw. cenie wolnorynkowej.
Dziś jest takich sprzedawców ok. 10. Oferują umowy na czas określony – 1, 2, 3 lata, z gwarancją ceny, często też z dodatkowymi usługami (elektryk, zdrowie, ochrona 24h, serwisant 24h, fachowiec). Pojawiają się też dodatkowe opłaty – tzw. opłata handlowa. Oba rodzaje umów są umowami kompleksowymi, czyli poza ceną energii elektrycznej zawierają też opłaty dystrybucyjne operatora sieci energetycznej na terenie którego zlokalizowany jest punkt poboru. Na wysokość tych opłat nie mamy wpływu – są ustalane i zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki i nie podlegają negocjacjom. Zawsze odbiorca otrzymuje 1 fakturę za wszystko.
W przypadku ceny dynamicznej oferta bazuje najczęściej na zmieniającej się co godzinę w ciągu dobry cenie hurtowej tzw. SPOT, z Rynku Dnia Następnego Fixing 1, uwzględniającej koszty transakcyjne, opłaty stałe i akcyzę. Warunkiem obligatoryjnym jest posiadanie licznika zdalnego odczytu z możliwością automatycznego przesyłania danych.
Dla odbiorców posiadających instalacje fotowoltaiczne dostępne są dedykowane oferty dla tzw. prosumentów, uwzględniające bilansowanie energii pobranej i energii wytworzonej w ramach tzw. net metering lub net billing.
Konkurencyjność ofert dla odbiorców domowych
Ostatnie 5 lat mocno ograniczyły konkurencyjność na rynku ofert dla odbiorców domowych. Do wyboru były oferty z ceną regulowaną dla odbiorców z punktami poboru zlokalizowanymi na terenie działania sprzedawców z urzędu, albo oferty tych samych sprzedawców z ceną wolnorynkową dedykowane zarówno odbiorcom zlokalizowanym na terenie działania jak i spoza tego terenu. Do dziś oferty z ceną regulowaną są tańsze niż oferty z ceną wolnorynkową, co potwierdza porównywarka ofert na stronie maszwybor.pl, prowadzonej przez Urząd Regulacji Energetyki.
Niemniej druga połowa roku 2024 zaskoczyła nie tylko aktywnością sprzedawców z urzędu do zmiany umów z ceną regulowaną na cenę wolnorynkową, ale też nowymi ofertami. To jest dobry prognostyk do ponownej aktywizacji rynku i miejmy nadzieję punkt zwrotny w dostępności atrakcyjnych ofert.
Jak pokazuje praktyka, poza ceną ważne są też szczegółowe zapisy regulaminów promocji. Należy je czytać ze zrozumieniem, aby w pełni świadomie dokonywać wyboru sprzedawcy i kontraktować energię elektryczną na znanych warunkach.
Jeżeli chcesz zmienić swoją umowę i szukać najkorzystniejszej ceny i warunków dla swojego domu – skontaktuj się z nami. Doradzimy w kwestii wyboru oferty lub wyjaśnimy zawiłe zapisy w umowie. Wyślij formularz, a nasza doradczyni skontaktuje się z Tobą.