Unia Europejska

„Pogoda dla bogaczy”

Opublikował Krzysztof Zachwyc w dniu 9 kwietnia 2021 „Pogoda dla bogaczy”

Nie ma już chyba przedsiębiorcy, który nie odczułby efektów związanych z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Większość zadaje sobie pytanie: Co dalej??? Kupować czy czekać?

Dzwoniliśmy w tej sprawie do wróża Macieja, lecz miał długie terminy oczekiwania na konsultacje…

Skierowaliśmy się zatem o podpowiedzi do analityków grupy Tauron.
Pomimo faktu, że robi się coraz cieplej i nadchodzi upragniona wiosna, to prognozy mrożą krew w żyłach… „Nie wykluczamy, że ceny praw do emisji CO2 mogą w tym roku osiągnąć nawet 50 euro” !

Co to oznacza dla odbiorców?

Dziś ceny proponowane przez spółki obrotu dobijają już do 380 PLN/MWh, w przypadku tych alternatywnych i 400PLN/MWh w przypadku państwowych sprzedawców, mając na pokładzie balast praw do emisji na poziomie 44 euro. Jeśli „synoptycy energetyczni”, mają rację, to cena jeszcze w tym roku wzrośnie nawet o 25-30 PLN/MWh w kontraktach na 2022 r. Pamiętając, że obowiązująca od tego roku „opłata mocowa” pozostanie z nami jeszcze długo, szykuje się poważne drenowanie portfeli.

W tej sytuacji dostawcy niezależnych źródeł wytwórczych zacierają ręce. Fotowoltaika, kogeneracja i wiatraki rozpędzają się i problemem zaczyna być zdolność przyłączeniowa do istniejącej infrastruktury przesyłowej. Pojawiło się mnóstwo firm, pragnących zarobić na transformacji, jednak jak zawsze w naszym pięknym kraju brakuje systemowej koordynacji działań. Jest za to wprowadzanie kolejnych opłat i szukanie pieniędzy tam gdzie w związku z kryzysem covidowym jest ich coraz mniej.

Nasze doświadczenia z „parasolem ochronnym” – tzw. „Ustawą prądową” z grudnia 2018 r., która miała zamrozić ceny energii i uchronić przedsiębiorców przed gwałtownym skokiem cen na towarowej giełdzie energii, skończyła się wielkim zamieszaniem i problemami dla całej branży.
Nie ma co liczyć na jakieś sensowne systemowe wsparcie – trzeba liczyć na siebie i zdrowy rozsądek.

Oczywiście nie będzie łatwo, jednak zawsze trafiają się „wyprzedaże, promocje i okazje”. My pomagamy je złowić 🙂 Ogarniamprad4.0 cały czas pracuje nad wdrożeniem nowoczesnego narzędzia do zarządzania i optymalizacji kosztów energii dla naszych użytkowników. W nadchodzących tygodniach planujemy wprowadzenie zupełnie nowych funkcjonalności i ułatwień, które pozwolą w prosty i wygodny sposób śledzić ceny i warunki kontraktów na następne miesiące i lata.

Więcej o tym projekcie niebawem 😉

Tymczasem zapraszamy Cię do kontaktu i zaprojektowania systemowych działań obniżających koszty w twojej firmie.

null
Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar