Unia Europejska

Porównywarka energii URE – czy jest wsparciem dla przedsiębiorców MŚP?

Opublikował Ogarniamprad w dniu 17 marca 2025 Porównywarka energii URE – czy jest wsparciem dla przedsiębiorców MŚP?

Działając na rzecz bardziej zrównoważonego i efektywnego systemu energetycznego Unia Europejska wdrożyła Dyrektywę 2019/944. Zawarte w niej regulacje dotyczące wspólnych zasad dla wewnętrznego rynku energii zostały również wprowadzone do polskiego prawa przez nowelizację Prawa energetycznego. Od sierpnia 2024 r., odbiorcy energii elektrycznej zyskali nowe prawa, a Urząd Regulacji Energetyki (URE) nowe obowiązki, w tym m.in. bezpłatny dostęp do porównywarki cen energii elektrycznej i paliwa gazowego. Dzisiaj sprawdzimy jak porównywarka energii URE realizuje wymagania i czy jest narzędziem pomocnym przedsiębiorcom – MŚP- przy zakupie energii elektrycznej.

O czym mówi Dyrektywa 2019/944?

Nowelizacja Prawa energetycznego, która weszła w życia 7 września 2023 miała na celu stworzenie zintegrowanych, konkurencyjnych, ukierunkowanych na potrzeby konsumenta, elastycznych, uczciwych i przejrzystych rynków energii elektrycznej w Unii Europejskiej. 

Zgodnie z Dyrektywą, państwa członkowskie zostały zobowiązane do zapewnienia bezpłatnego dostępu do co najmniej jednej porównywarki ofert sprzedawców energii elektrycznej dla małych firm zużywających do 100 MWh rocznie oraz dla gospodarstw domowych. Dyrektywa nie ogranicza ani liczby ani rodzaju operatorów porównywarek. Ale wprowadza system znaków zaufania, które właściwy organ przyznaje autoryzowanym operatorom potwierdzając w ten sposób ich wiarygodność i zdolność do oferowania narzędzi pozwalających na świadome podejmowanie racjonalnych decyzji,  

Porównywarka URE i wymagania

W Polsce, obowiązek udostępnienia darmowej porównywarki ofert energii elektrycznej został powierzony Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Polska skorzystała z odstępstwa przewidzianego w art. 14 ust. 6 Dyrektywy 2019/944, które pozwala na niewprowadzanie systemu znaków zaufania, jeśli narzędzie porównawcze jest oferowane przez organ publiczny i spełnia określone wymagania. 

Wymagania dla porównywarki energii elektrycznej

Udostępniona MŚP i obywatelom porównywarka energii elektrycznej powinna być narzędziem, które spełnia następujące wymagania:

  1. Niezależność: porównywarka musi być niezależna od firm energetycznych i zapewniać równe traktowanie wszystkim oferującym.
  2. Transparentność: porównywarka musi zawierać informacje o właścicielu, operatorze i źródłach finansowania narzędzia.
  3. Jasne kryteria: porównywarka prezentuje jasne i obiektywne kryteria porównywania.
  4. Czytelność: porównywarka musi posługiwać się zrozumiałym językiem.
  5. Aktualność i dokładność: narzędzie musi dostarczać dokładnych i zrozumiałych informacji oraz wskazywać datę ostatniej aktualizacji.
  6. Dostępność: narzędzie musi być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. 
  7. Możliwość zgłaszania błędów: narzędzie musi posiadać procedurę zgłaszania nieprawidłowych informacji i błędów.
  8. Ochrona danych osobowych: porównywarka może zbierać tylko absolutnie niezbędna dane osobowe, które są potrzebne do porównania ofert.

Wiedząc to wszystko, sprawdźmy jak działa porównywarka URE, czy spełnia wymagania oraz najważniejsze, czy jest narzędziem praktycznie wspierającym przedsiębiorców MŚP.

Jak działa porównywarka energii URE?

Porównywarka cen energii elektrycznej Urzędu Regulacji Energetyki jest bezpłatnym narzędziem online, które ma na celu ułatwić przedsiębiorcom z sektora MŚP oraz odbiorcom indywidualnym znalezienie najkorzystniejszych ofert sprzedaży energii elektrycznej. 

Narzędzie adresowane jest do mikroprzedsiębiorców, których roczne zużycie energii nie przekracza 100 MWh. Porównywarka URE prezentuje w jednym miejscu aktualizowane  oferty sprzedaży energii elektrycznej, co z założenia powinno pozwolić na szybkie i łatwe porównanie ofert różnych sprzedawców.

W rzeczywistości porównywarka URE to pliki w formacie .xlsx  Znajdziemy je na stronie maszwyobr.ure.gov.pl. Dostępne są dwa pliki: Porównywarka ofert – gospodarstwa domowe oraz Porównywarka ofert – mikroprzedsiębiorcy. Pod każdym plikiem jest data  kiedy został udostępniony. Aby skorzystać z funckjonalności arkuszy kalkulacyjnych excel pliki należy pobrać na swoje urządzenie. Po pobraniu pliku mamy dostęp do arkuszy z zestawieniami ofert sprzedawców energii elektrycznej. 



Jakie informacje znajdziemy w porównywarce cen energii elektrycznej URE?

Po ściągnięciu i otwarciu pliku “Porównywarka ofert – mikroprzedsiębiorcy”, mamy dostęp do 4 arkuszy: arkusz Informacje wprowadzające do zestawienia ofert oraz 3 arkusze z ofertami sprzedaży energii elektrycznej – ceny stałe, ceny dynamiczne, ceny inne.

Arkusze z ofertami sprzedaży są zorganizowane na kształt tabel. Informacje z poszczególnych kolumn można sortować i filtrować – wybierając dane dostępne na liście wyszukiwania lub zaznaczając wartości. W arkuszach znajdziemy pola:

  • Nazwa sprzedawcy: pozwala na odnalezienie ofert konkretnych sprzedawców – w cenach stałych mamy 128 podmiotów, w cenach dynamicznych 20 oraz w innych cenach 52 [11.03.2025] 
  • Typ oferty: tu wybieramy taryfę, która nas interesuje
  • Obszar obowiązywania: tu możemy wybrać dystrybutora lub zaznaczyć opcję “cały kraj”.
  • Ceny energii: najważniejsze kryterium, pozwalające na porównanie cen oferowanych przez różnych sprzedawców..
  • Opłaty stałe: jeżeli dany sprzedawca ma dodatkowe opłaty, niezależne od zużycia energii, 
  • Termin obowiązywania: od kiedy do kiedy obowiązuje dana oferta
  • Wysokość kar za przedterminowe zakończenie umowy: tu znajdziemy informację czy kara jest oraz jak jest liczona.
  • Informacje o umowie: czas trwania, okres wypowiedzenia, rabaty, dodatkowe warunki i dane kontaktowe.

Korzystanie z porównywarki URE w praktyce

Przeglądanie ofert można prowadzić w oparciu o takie parametry jak: taryfa, opłaty stałe, okres obowiązywania umowy, okres wypowiedzenia, kary umowne. Warto podkreślić, że porównywarka dotyczy firm, których roczne zużycie energii elektrycznej nie przekracza 100 MWh. 

Aktualność ofert

URE jest zobligowany do tego, aby dbać o aktualność prezentowanych ofert sprzedażowych. W arkuszach porównywarki znajdziemy kolumnę “Termin obowiązywania/ważności oferty” i tutaj możemy filtrować pozycje przez konkretne daty. Oferty uwzględniają lata 2022 do 2026 roku. Bieżące oferty dotyczą umów z terminami obowiązywania do końca 2026 roku. Nie ma ofert na 2027 rok, nie wspominając o ofertach 2,3 czy 10 letnich. To pierwsza wada.

Porównanie cen stałych przy pomocy tabel URE jest jednoparametrowe – to druga, całkiem spora wada szczególnie dla mniejszych odbiorców. Zestawienia ofert można porównywać albo wg parametru ceny energii albo wg parametru opłaty stałej – opłaty handlowej. Czyli oddzielnie. Nie da się bez dodatkowej analizy oszacować łącznych kosztów ofert i porównać ich ze sobą. A ma to istotne znaczenie. Cena mnożona jest przez ilość MWh zużywanej energii elektrycznej a opłata handlowa przez liczbę miesięcy, na którą opiewa umowa. Ceny energii elektrycznej w pliku opublikowanym 28.02.2025 mieszczą się w przedziale cenowym od 0,4534 zł/MWh od 2,5949 zł/MWh netto. Wysokość opłaty handlowej waha się od 4 zł do 1 000 zł. A w przypadku niskiego zużycia energii to właśnie opłata handlowa lub jej brak decyduje o opłacalności oferty. Dodajmy, że w arkuszu mamy 374 pozycji

Jeszcze trudniej będzie nam policzyć opłacalność ofert w arkuszu z “cenami dynamicznymi”, gdzie określane są tylko formuły cenowe wraz z narzutami handlowymi na cenę. Dotyczy to też ofert w arkuszu “ceny inne”, gdzie ceny kalkulowane są na podstawie wzorów lub metod wyznaczania ceny określonych w kolumnie “formuła cenowa”. 

Rodzi się pytanie, jaka jest alternatywa dla porównywarki URE, która faktycznie pozwoli porównać oferty ze sobą w prosty i czytelny sposób? 


Jeżeli interesują Cię konkretne taryfy lub źródła energii, załóż darmowe konto na ogarniamprad.pl i dopasuj ofertę pod swoją firmę.

Załóż darmowe konto


Zamiast arkusza URE – platforma Ogarniamprad.pl

Alternatywą jest platforma Ogarniamprad.pl. To autorskie narzędzie do dynamicznego – w czasie rzeczywistym – porównywania ofert sprzedawców  i zakupu energii elektrycznej i paliwa gazowego zgodnie z własnymi preferencjami. Zbudowane właśnie z myślą o mniejszych odbiorcach energii, którym trudniej poruszać się w gąszczu zróżnicowanych ofert produktowych, zapisów umów czy procedur związanych ze zmianą sprzedawcy. Wystarczy bezpłatnie zarejestrować się na platformie i wgrać fakturę. Jeżeli masz dodatkowe preferencje, np. dotyczące e-fakturowania czy źródła pochodzenia energii również możesz to zaznaczyć. System automatycznie określi Twój profil zużycia energii i przypisze do Ciebie określone parametry wyboru ofert. To wszystko! 

Na podstawie Twojego profilu zużycia energii i wskazanych preferencji, system dopasuje i wygeneruje oferty od sprzedawców. Automatycznie, w czasie rzeczywistym. Możesz łatwo porównać oferty i wybrać najlepszą, czyli taką która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania – z umową na rok lub na dłuższy okres, z opłatą handlową lub bez, z zieloną energią lub nie, Możesz też dołączyć do grupowego zakupu jeśli jedynym parametrem wyboru jest cena. Opcji jest wiele. Ty decydujesz.

Zainteresowała Cię oferta? Nie musisz dzwonić do sprzedawcy – klikasz w ofertę i procedura zawierania umowy rozpoczyna się. Na każdym etapie jesteśmy do twojej dyspozycji. Wszystko w jednym miejscu, bezpiecznie i sprawnie.

To co? Wybierasz arkusze Excel czy One Stop Shop na Ograniamprad.pl? 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Zgoda na przetwarzanie danych
Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar