Unia Europejska

Ratunek dla Najodważniejszych – czyli czym są kontrakty RDN

Opublikował Krzysztof Zachwyc w dniu 16 maja 2022 Ratunek dla Najodważniejszych – czyli czym są kontrakty RDN

Jeszcze nie tak dawno, w czasach gdy można było planować na nieco dłużej niż kolejny miesiąc, sprawa kontraktowania mediów energetycznych była raczej prosta. Najczęściej sprowadzała się do negocjowania stawki na umowie, która obowiązywała przez okres 1 lub 2 lat.

Bywało, że przez wiele lat klienci mieli umowy tzw. taryfowe, gdzie stabilny rynek korygował w niewielkim stopniu cenę energii dostarczanej do firmy.

Mało kto interesował się towarową giełdą energii, na której od ponad 20 lat prowadzone są notowania hurtowych cen energii i paliwa gazowego. Mało kto  wiedział, że energię można kupić na kilka sposobów – nie tylko po jednej, stałej cenie. Pojęcia takie jak rynek bilansujący, rynek dnia następnego, rynek terminowy OTF i towarzyszące im instrumenty, takie jak TGE24, TGE base itp. były zbiorem pojęć abstrakcyjnych.

Do dziś.

Dziś, na skutek gwałtownych wzrostów cen i kwot na fakturach, świadomość odbiorców energii zwiększa się  i zaczynają poszukiwać rozwiązań mniej konwencjonalnych, dających możliwość obniżenia kosztów energetycznych w firmie.

O ile odbiorcy indywidualni  chronieni są przez regulowane taryfy, zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki, to przedsiębiorstwa odczuwają skutki kryzysu energetycznego boleśnie.

Na temat przyczyn takiej sytuacji napisano już wiele, zatem nie będziemy się powtarzać. Skupimy się na tym – co z tym zrobić.

I. Rejestracja

Zarejestruj się i potwierdź link aktywacyjny.

II. Kreator konta

Uzupełnij kreator w koncie użytkownika dodając aktualną, kompletną fakturę dystrybucyjną.

III. Twoje konto jest gotowe

Dane z faktury zostały dodane do Twojego konta. Masz pełen dostęp do aktualnych ofert.

Kto nie ryzykuje ten nie zyskuje.

Ta znana maksyma bardzo dobrze opisuje naszego dzisiejszego bohatera, czyli kontrakt na energię elektryczną oparty o notowania Rynku Dnia Następnego.

Większość kontraktów jakie dziś funkcjonują na rynku to umowy kompleksowe, na czas nieoznaczony,  oparte o taryfy państwowych spółek obrotu. Cena w umowie zmienia się zgodnie z sytuacją rynkową i polityką sprzedażową danego sprzedawcy. Dziś to poziom powyżej 1.000PLN/MWh.

Kolejną grupą kontraktów są umowy z gwarancją ceny. Mogą być to umowy kompleksowe jak i rozdzielone, kluczowe dla nich jest to, że strony umawiają się na jedną stałą cenę przez cały okres trwania umowy. Firmy, które zawierały takie kontrakty w 2020 r. lub z początkiem 2021 r. wciąż płacą 300-350PLN/MWh. Jedyna wada – te kontrakty niebawem się zakończą.

I wtedy nowe umowy z gwarancją ceny na kolejne lata mogą być trudne do zaakceptowania, mając na uwadze obecne poziomy cen na giełdzie. Przedsiębiorca mając dziś stawkę 350PLN/MWh otrzymuje ofertę na 2023 r. z ceną w wysokości 1.100PLN/MWh, co może wprowadzić go w dysonans poznawczy…

Zwyczajowo umowy z gwarancją ceny (gdy ceny jeszcze miały łatwo akceptowalny poziom) były dla przedsiębiorcy gwarancją stabilności kosztów przez określony czas. Zwykle, te długoterminowe, były w ogólnym rozrachunku korzystniejsze i  dlatego cieszyły się sporym zainteresowaniem.

Jeżeli zakładamy, że w kolejnych latach ceny energii elektrycznej będą rosły, a takich analiz nie brakuje, to zakup energii po 1.100PLN/MWh na kolejne 2 lata może być dobrym pomysłem.

Przedsiębiorstwa, dla których stabilność kosztów jest kluczowa do prowadzenia biznesu powinni to rozważyć – chętnie znajdziemy najkorzystniejsze rozwiązanie tego typu.

(link do kalkulatora) sprawdź aktualne ceny na 2023/2024 r.

Co jednak w sytuacji, gdy taki poziom powoduje brak płynności i problem z  regulowaniem na czas faktur?

Wówczas na scenę wchodzą kontrakty oparte o notowania Rynku Dnia Następnego – powszechnie RDN.

RDN, to notowania cen energii z dostawą na kolejny dzień. Dziś, z dostawą na  jutro, notowane są ceny blokowe, godzinowe i dobowe. Oznacza to, że dziś dowiadujemy się jaką cenę zapłacimy za energię w konkretnych godzinach, którą zużyjemy w naszej firmie jutro. Oznacza to również, że podejmujemy ryzyko wynikające z faktu, że nie możemy wcześniej zaplanować kosztów energii na kolejne dni, czy na określony czas.

Czy to ryzyko się opłaca?

Jeżeli weźmiemy pod lupę sytuacje z 2022 r. to widzimy wyraźnie że tak.

Średnio ważone ceny w poszczególnych miesiącach 2022 r. są o kilkadziesiąt złotych niższe niż ceny z rynku terminowego.

Chociaż należy podkreślić, że jeśli ktoś w grudniu 2021 r. zakontraktował energię elektryczną na 2022 r. po cenie 900PLN/MWh to ma oczywiście gwarancje tej ceny przez cały obecny rok.

Jak na tym tle wypadają umowy RDN?

W ostatnich 4 miesiącach – średnia cena base (bez kosztu S czyli certyfikatów, akcyzy, bilansowania, gwarancji pochodzenia itp.) wynosiła odpowiednio:  615 PLN/MWh (styczeń 666,90 PLN/MWh, luty 525,89 PLN/MWh, marzec 683,59 PLN/MWh, kwiecień 584,45 PLN/MWh).

Jeżeli do podanych cen hurtowych doliczymy wskaźnik S, to i tak ceny są dużo korzystniejsze.

*S – wskaźnik dodawany do ceny hurtowej energii uwzględniający wszystkie wymagane prawem certyfikaty i opłaty oraz marże sprzedawcy.

W zależności od oferty wycena wskaźnika to średnio między 80 a 120 PLN/MWh.

Widać zatem wyraźnie, że od początku roku kontrakt RDN jest w każdym miesiącu korzystniejszy niż cena stała.

Czy tak pozostanie do końca tego roku?

Trudno powiedzieć, mogą pojawić się miesiące, gdy cena średnioważona na indeksach RDN będzie wyższa np. 950PLN/MWh.

Wydaje się to jednak mało prawdopodobne – przynajmniej do końca III kwartału

Co jeszcze warto wiedzieć o kontraktach RDN?

Mamy kilka sposobów na rozliczanie takiej umowy. Warto zatem zwrócić się do nas byśmy sprawdzili, który RDN najlepiej odpowie na potrzeby danego przedsiębiorstwa. Mamy bowiem oferty oparte o cenę średnioważoną wolumenową z poszczególnych godzin notowań RDN, a także te rozliczane po TGE24.

Podsumowanie

W ostatnich miesiącach koszty bilansowania kontraktów terminowych z gwarancją ceny znacznie wzrosły. Sprawia to, że ekspozycja spółek obrotu na deficytowe umowy jest na tyle duża, że muszą one uwzględniać je w wycenach pod kontrakty, które będą zabezpieczać.

Przenosząc ryzyka zmiany notowań na odbiorcę – w ramach kontraktów RDN – spółki obrotu mogą zapewnić bonus w postaci niższych kosztów obsługi takich kontraktów co na ten moment przekłada się na korzystniejsze oferty.

Która strategia zakupowa okaże się korzystniejsza w tym roku? – dowiemy się na koniec grudnia

Po 1/3 roku RDN wypada znacząco lepiej. Warto więc brać taką opcje pod uwagę myśląc o kolejnych latach.

Dzięki platformie zakupowej Ogarniamprad.pl i wieloletnim kontaktom z naszymi partnerami, możemy zaproponować różne warianty zakupu energii elektrycznej i gazu dla Twojej firmy.

Pomożemy oszacować, który z dostępnych produktów najlepiej pasuje do Twojej firmy i jakie niesie ze sobą ryzyka i korzyści.

Do usłyszenia!

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar