Jaka będzie cena energii elektrycznej w 2025 roku? Pod obrady Senatu trafiła nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która m.in. znosi od 1 stycznia 2025 mechanizm wsparcia odbiorców niebędących gospodarstwami domowymi. Oznacza to, że korzystający dotychczas z mechanizmu ceny maksymalnej, mikro, małe i średnie firmy oraz samorządy od 1 stycznia 2025 nie będą już fakturowane za energię elektryczną na poziomie 693 PLN/MWh (bez VAT i akcyzy) tylko wg stawek stosowanych przez sprzedawców.
Jak już wcześniej pisaliśmy w artykule Odmrożenie cen prądu w 2025 roku dla MŚP – szansa czy zagrożenie?, odejście od mrożenia ceny energii elektrycznej jest rynkowo uzasadnione. Ceny hurtowe energii elektrycznej w roku 2024 ustabilizowały się i pozostają na w miarę niskim poziomie. Mają na to wpływ zarówno niższe ceny węgla energetycznego i uprawnień do emisji CO2, stabilizacja cen gazu, a także wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej.
Przedłużanie systemu wsparcia byłoby też niezgodne z unijnymi regulacjami, które zawiesiły działania interwencyjne już w połowie 2024 roku. Skoro tarcza ochronna kończy się z końcem roku warto zastanowić się z jakimi konsekwencjami teraz będą mierzyć się chronieni dotychczas odbiorcy. W szczególności, w jakiej cenie będą kupować energię elektryczną w roku 2025 i w kolejnych latach.
Jeśli chodzi o samorządy – nie powinny mieć problemu z kontraktowaniem energii elektrycznej w uczciwej cenie. Uczciwa – czyli jaka? Adekwatna do bieżących warunków rynkowych. W ramach przetargów negocjują cenę zazwyczaj z kilkoma spółkami obrotu, korzystając dodatkowo z własnych wzorów umów, które zabezpieczają ich interesy.
Jeśli chodzi o firmy – w szczególności sektor małych i średnich firm kupujących energię w ramach taryf C1X I C2X – tu sytuacja jest bardziej skomplikowana. Można podzielić firmy na te, które są rynkowo aktywne, bierne i te które „wpadły” na umowy rezerwowe.
Firmy aktywne to te, które standardowo kontraktują energię elektryczną w oparciu o umowy na czas określony. Zazwyczaj sprawdzają oferty kilku konkurencyjnych spółek obrotu i wybierają te, w których ceny energii są najniższe, nie zawierają opłaty handlowej, a warunki umowy są transparentne. W szczególności zwracają uwagę na zapisy dotyczące stałości ceny w trakcie trwania umowy, okres wypowiedzenia i możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy bez dodatkowych kosztów. Dla określenia poziomu uczciwej ceny kluczowe znaczenie dla tych firm miało to, w którym miesiącu 2024 kontraktowały energię na rok 2025. Te które trafiły najlepiej, podpisując umowy w marcu lub wrześniu i październiku 2024, będą płacić po 540 – 560 PLN/MWh.
Firmy bierne, to te które podpisały umowy na czas nieokreślony bez gwarancji ceny. Dziś są chronione tarczą i mają cenę 693 PLN/MWh (bez VAT i akcyzy). Niestety styczeń 2025 może zaskoczyć ich ceną powyżej 1000 PLN/MWh.
Z kolei firmy na umowach rezerwowych, to te których umowy na czas określony skończyły się i nie zostały skutecznie wypowiedziane. Te firmy chronione tarczą mogą zostać zaskoczone od 1 stycznia 2025 ceną przekraczającą nawet 2000 PLN/MWh.
Uważamy, że dziś ceny powyżej ceny maksymalnej nie są cenami uczciwymi. Tak więc zarówno firmy bierne, jak i te, które pozostają na umowach rezerwowych powinny jak najszybciej podjąć kroki w celu zamiany swoich umów sprzedaży energii elektrycznej.
Aktualnie można kontraktować energię elektryczną dla taryfy CXX po cenie stałej w granicach 600 – 650 PLN/MWh. I to jest uczciwa cena. Dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznej, przy wyborze korzystnej oferty znaczenie mają również cena odkupu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci oraz sposób rozliczania autokonsumpcji. Tu najlepsza praktyka to kompensacja należności na bieżąco, w rozliczeniach miesięcznych.
Dla firm, które chcą podjąć ryzyko ceny zmiennej, bazującej na stawkach godzinowych, rozwiązaniem do przeanalizowania jest zakup energii elektrycznej po cenach z Rynku Dnia Następnego Fixing 1. W tym przypadku należy jednak dobrze zweryfikować algorytm wyliczania ceny końcowej – może bowiem pojawić się wskaźnik profilu lub inny parametr wpływający na wysokość ceny – i sprawdzić marżę spółki obrotu. Rynkowa marża to ok. 80 PLN/MWh.
Jeżeli interesuje Cię zmiana umowy lub uzyskanie uczciwej ceny energii elektrycznej dla swojej firmy – napisz do nas. Na podstawie Twojego zużycia energii oraz bieżącej umowy, doradzimy kolejny krok. Wypełnij formularz lub skontaktuj się przez LinkedIn.
Czytaj więcej o cenach energii elektrycznej: